Wpis

wtorek, 08 stycznia 2013

Daj głos - krtań

krtań

Ludzka krtań to to doskonały instrument dęty. Ten instrument nie ma dziurek ani klapek, z którymi wyglądalibyśmy dziwnie. Za to wewnątrz niego są ruchome fałdy (struny), których nie udało sie skopiować w żadnym instrumencie muzycznym. I właśnie dlatego instrumenty grają , a nie graja jak my.
Bez krtani nie powstałby żaden dźwięk. Ale dźwięk nie rodzi się z niczego. Jest rozchodząca się falą wytworzoną ze strumienia powietrza.
Proces wytwarzania dźwięku zaczyna się w płucach. Przy wydechu powietrze zostaje ściągnięte przez płuca i wyrzucone z nich.Przechodzą rurą tchawicy do rury krtani i dalej przez jamę nosową - do otoczenia.
Wytwarzaniem dźwięku zajmuje sie krtań. Jest to dość złożony narząd, zbudowany z chrząstek, włókien i mięśni. W centrum krtani leżą struny głosowe - przymocowane do chrząstek, ale poruszane mięśniami.
To my sami, odpowiednio napinając lub rozluźniając krtań, decydujemy o napięciu tych mięśni, a wiec o wysokości tonu wydawanego przez nas dźwięku. Czyli o tym czy mówimy lub śpiewamy wysoko (cienko), czy nisko (grubo).
Rodzaj wydawanego przez nas dźwięku zależy od pozycji strun głosowych.
Dźwięk przechodzący z krtani do ust może być zmieniany przez układ język, podniebienia, szczęk i warg, a także przez otwarcie przejścia między jamą ustną i nosową. Słowo mówione wymaga więc wiele wysiłku ze strony płuc, krtani, szczęk, języka i warg, a także mózgu, który tym wszystkim steruje.
Zadania związane z mową przejmuje zawsze dominująca półkula mózgu - ta która zarządza . Tak więc u osób leworęcznych mową kieruje prawa półkula, u praworęcznych - lewa.
Siła i barwa głosu zależy od indywidualnej budowy krtani i strun głosowych. Z dobrym lub słabym głosem ludzie po prostu sie rodzą. Dlatego dobry głos zaliczamy do talentów.

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
wela2
Czas publikacji:
wtorek, 08 stycznia 2013 11:36

Polecane wpisy

Kanał informacyjny